Apartman Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Apartman yöneticisi oldunuz. Öncelikle hayırlı olsun. Zor bir görev sizi bekliyor :)
 

İşin şakası bir yana apartman yöneticiliği aslında o kadar da korkulacak bir görev değildir. Apartmanın finansal kayıtlarını doğru ve düzenli tuttuğunuz ve yönetimsel zorunlulukları yerine getirdiğiniz sürece hiçbir zorluğu yoktur. Apartman yöneticiliğinden şikayet edenler ya işlerini düzgün yapmıyorlardır ya da o apartmanda oturan insanlar gerçekten sorunludur ki bu insanlara yurt dışından yönetici ithal etsen de o insanları yine değiştiremezsiniz.
 

Siz apartman yönetici olduğunuzda muhtemelen toplantıda eski yöneticiniz bir kaç dağınık dosya kucağında gelir ve sizin kucağınıza bırakarak "Aha işte bunlar faturalar, makbuzlar vs." .... "Al şunlarda kasadaki paramız" vs. der birde orada karar alarak size yöneticiliği teslim etmiş olacaktır. Ancak eski yöneticinin ne kadar dürüst, tertipli ve düzenli olsa da bu şekilde bir devir-teslim doğru değildir.

Kişileri rencide etmeden onlara güvensizlik havası yaratmadan mütabakat yapılmasını isteyiniz. Yapmanız gerekenleri ben madde madde anlatayım belki bazılarını abartabilirim de ama en temiz devir-teslim bu şekilde olacaktır :)

Apartman için yapılan tüm giderlerin faturası ve bu giderlerin ödenmesine dair banka dekontu veya ödeme yapılan firmadan alınan makbuz, eğer bunlarla ilgili herhangi bir belge bulunamıyor ise eski yöneticinizden bu işlemlere dair yazı alabilirsiniz.

Tahsil edilen apartman aidatlarının makbuz koçanları veya banka ekstresindeki kaydı,

Ödeme ve tahsilatlar sonrası kalan bakiye ile size verilen paranın tutması,

Apartman sakinleri ve tedarikçi firma ile borç/alacak mutabakatı yapınız,

Yukarıda ki işlemleri yapmamanız durumunda herhangi bir sorumluluğunuz olmayacaktır. Ancak bir süre bu işlemlerden dolayı başınız ağrıyabilir. Örneğin; bir daire sakini eski yöneticinize aidatı vermiştir yönetici makbuz kesmediği için arada kaynayıp gitmiş olabilir veya art niyetli hiç işleme alınmamıştır. Siz o tarihte olmadığınız için sizi bağlamaz ama daire sakinide ben verdim diye borcunu ödemez siz yönetici olarak daire sakini ile kötü olabilirsiniz. Aynı durum tedarikçi içinde geçerlidir...